UPRAWA KONOPI NA ŚWIECIE: HISTORIA , LEGALIZACJA , STATYSTYKI

Uprawa konopi włóknistej rozpoczęła się w Europie na początku XX wieku. Jednymi z pionierów byli Sengbusch i Bredemann. Niemieccy naukowcy opracowali system hodowli zarówno dwupiennych jak i jednopiennych odmian. Po II wojnie światowej hodowle rozpoczęto także w innych krajach takich jak Francja, Turcja, Włochy czy Szwecja.

Każdego roku wzrasta liczba odmian konopi, aktualnie w Europie zarejestrowanych jest ponad 60 odmian, natomiast w rejestrze krajowym COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych) w Polsce znajduje się 6 odmian, które zostały wyhodowane w instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Hodowlę konopi włóknistej sativa rozpoczęto w Polsce w 1956 roku, prawnie regulowana jest Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Legalna plantacja musi spełniać kilka założeń: powstać na określonej powierzchni oraz posiadać kilka zezwoleń. Polska ma bardzo restrykcyjne i ściśle określone zasady hodowli konopi włóknistej sativa. Jedna z największych upraw w Polsce znajduje się na Pomorzu, jej powierzchnia to ponad 90 ha, natomiast łączna powierzchni upraw konopi w Polsce to około 800 ha, uprawy te rozmieszczone są na powierzchni całego kraju.

     Niegdyś za państwo z największymi uprawami konopi uważano Włochy, jednak po II wojnie światowej rząd całkowicie zakazał takich poczynań. W 2016 roku wydano dyrektywę legalizującą uprawę konopi włóknistych w tym kraju. Aktualnie na czele państw uprawiających konopie jest Francja, jej plony to około 70% zbiorów światowych. Jeszcze kilka lat temu światowym liderem były Chiny, jednak obecnie zapewniają one 24% wszystkich upraw. Aktualnie europejska produkcja zlokalizowana jest głównie w Francji, Wielkiej Brytanii oraz Rumunii. Pozostałe kraje Unii Europejskiej, które prawnie pozwalają na uprawę konopi włóknistej sativa to Węgry, Austria, Słowenia, Rumunia. Na północy Europy również prowadzone są uprawy w krajach takich jak Holandia, Szwecja, Dania oraz Finlandia. Na terenie Rosji obowiązuje całkowity zakaz uprawiania oraz sprzedaży konopi, wyjątek jednak stanowi wschodnia Syberia, gdzie w 2013 roku przywrócono prawo do upraw konopi. 

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *