NASIONA KONOPI ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Coraz więcej ludzi jest świadomych tego co je i coraz więcej zmienia swoje dawne nawyki żywieniowe. Stara ludowa prawda mówi jesteś tym co jesz i teraz okazuje się, że może być w niej więcej prawdy niż nam się może wydawać. To co jemy ma bardzo duże znaczenie , gdyż substancje jakie dostarczamy wraz z pożywieniem są odpowiedzialne za wiele mechanizmów zachodzących w naszym organizmie . Wniosek nasuwa się jeden , im więcej składników mineralnych , aminokwasów i witamin dostarczymy do organizmu tym nasza odporność , samopoczucie i wytrzymałość będzie większa.

Co to są nasiona konopi ?

Nasiona konopi są to małe nasionka , które rosną na łodygach konopnych , osiągają dojrzałość od 90 do 120 dni w zależności od warunków upraw ( temperatura, wilgotność i wiele innych czynników) . Czas kiedy należy je zbierać to moment w którym nasionka zaczynają pękać.

Co zawierają ?

Nasiona konopi są bogate w witaminy grupy B (B1 , B2 -redukcja stresu i B3 – obniża poziom cholesterolu ) oraz witaminy C, D, E, A . Są bogatym źródlem białka roślinnego i błonnika , weganie i wegetarianie bardzo je sobie cenią , oraz zawierają wszystkie ważne aminokwasy . Ponadto mają wysoki poziom żelaza, potasu, cynku, wapnia, magnezu oraz przeciwutleniaczy które zatrzymuje wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniu komórek. Nasiona konopi są wysokokaloryczne ze względu na obecnośća kwasu tłuszczowego omega-3 i omega-6 (około 200 kcal / 50 g).
badania naukowe

Jak działają?

Prowadzone są badania naukowe na temat wpływu nasion konopi na nasz organizm . Mówi się że są w stanie obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu , przedłużyć młodość , łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego-PMS oraz pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jednak efekty te nie zostały jeszcze naukowo udowodnione.

Wiemy jednak, że zawierają wiele składników odżywczych, które pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Nasiona konopi są bogate w wiele cennych składników niezbędnych dla organizmu, zatem są optymalnym uzupełnieniem diety . badania naukowe

Jak je spożywać?

Nasiona konopi możemy wprowadzić do naszej codziennej diety dodając je  do sałatek , płatków , koktajli mlecznych lub owocowych , jogurtów oraz do wielu potraw i wyrobów piekarniczych takich jak  chleby i ciasta.

Należy wziąć pod uwagę fakt iż ze względu na dużą zawartość błonnika spożywane na surowo , mogą one puchnąć w żołądku i powodować wzdęcia i biegunkę. Dlatego należy pamietać aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zaczynać od małej dawki i stopniowo zwiększać dawkę ( osoba dorosła początkowo 1 łyżka nasion konopi dziennie ,aż do uzyskania dawki 3 do 4 łyżek dziennie). Dawkę najlepiej rozłożyć na cały dzień nie spożywać na raz.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *