Olej MCT i CBD w duecie

Kwas kaprylowy to nasycony kwas tłuszczowy o średnim łańcuchu oraz główny składnik MCT – średniołańcuchowego oleju trójglicerydowego, który uważany jest za suplement. 

Olej MCT posiada wiele właściwości zdrowotnych, pomagających w leczeniu schorzeń takich, jak:

  • przeciwzakażeniowe (drożdże, pleśniawki)
  • przeciwzapalne (bakteryjne infekcje skóry, jelita)
  • antygrzybiczne, antytrądzikowe
  • wspieranie pracy jelit – znacznie wspomaga leczenie chorób jelitowych (niedrożność, nieszczelność, zapalenia)
  • regulowanie kwasowości żołądka
  • regulacja poziomu cholesterolu (zmniejsza LDL, podnosi HDL)

Zdolności przeciwbakteryjne

Niszczy komórki Candida Albicans, czyli przeciwdziała kandydozie – schorzeniu związanemu z drożdżakami i pleśniami, występującymi w pochwie u kobiet oraz w jamie ustnej człowieka. Lekarze polecają łączenie kwasu kaprylowego z innymi środkami przeciwgrzybicznymi, jak czosnek lub olejek z oregano, w celu uzyskania maksymalnego efektu.

Choroby jelit

Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym kwas kaprylowy może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego oraz może pomóc w zwalczaniu zapalnych chorób jelit (IBD), w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. 

Kwas kaprylowy pomaga przywrócić żołądkowi naturalne, kwaśne środowisko. Naukowcy dowiedli, że doustna suplementacja kwasem kaprylowym zmniejsza objawy Candida oraz działa bardziej skutecznie i szybciej niż niektóre leki farmaceutyczne.

Cholesterol i trójglicerydy

Wysoki poziom cholesterolu jest przyczyną wielu chorób, między innymi chorób układu krążenia, nadwagi, stanów zapalnych. Utrata masy ciała i tłuszczu przy stosowaniu oleju kaprylowego może obniżyć ryzyko zachorowań na choroby serca

Badania dowodzą, że olej MCT jest w stanie zmniejszyć poziom „złego cholesterolu” LDL oraz zwiększyć poziom „dobrego cholesterolu” HDL.

Właściwości przeciwdrgawkowe

Lekarze z Vanderbilt University Medical Center w 2013 roku przeprowadzili badanie, które zostało opublikowane w Case Reports in Neurological Medicine. Badaniu został poddany pacjent płci męskiej, wiek 43 lata, chory na padaczkę. Mężczyźnie przez miesiąc czasu podawano olej MCT w dawkach dwa razy dziennie po cztery łyżki stołowe. Przed terapią olejem MCT mężczyzna doświadczał napadów toniczno-katonicznych każdego dnia. Po miesiącu terapii MCT liczba napadów spadła do jednego co cztery dni.

Nadwaga i otyłość

Olej MCT zwiększa uwalnianie dwóch hormonów, które są odpowiedzialne za uczucie sytości w ciele: peptydu YY i leptyny. Ponadto wykazano, że przyjmowanie oleju MCT znacznie zmniejsza masę ciała.

Kwas kaprylowy może pomóc spalić nadmiar kalorii, co w następstwie prowadzi do utraty wagi, oraz jest uważany za środek, który hamuje głód, powodując uczucie sytości. 

Środowisko jelitowe, które jest naszym drugim mózgiem, jest bardzo ważne, jeśli chodzi o wagę. Olej MCT może pomóc zoptymalizować wzrost dobrych bakterii i wspomóc wyściółkę jelit, co może również wpływać na utratę wagi.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą typu II cierpią na nadwagę lub otyłość, co utrudnia leczenie cukrzycy. Badania wykazały, że MCT zmniejsza magazynowanie tłuszczu i zwiększa jego spalanie oraz może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi.

MCT i aktywność fizyczna

MCT zmniejsza gromadzenie się mleczanu u sportowców oraz pomaga w wykorzystaniu tłuszczu do wytworzenia energii. W trakcie ćwiczeń oraz po ich zakończeniu następuje wzrost poziomu mleczanu, który może negatywnie wpłynąć na wydajność wysiłku i odpoczynek. MCT może pomóc zmniejszyć gromadzenie się mleczanu. Jedno z badań wykazało, że sportowcy, którzy spożywali 6 gramów lub około 1,5 łyżeczki MCT z jedzeniem przed jazdą na rowerze, mieli niższy poziom mleczanu.

Inne badanie wykazało, że przyjmowanie oleju MCT przed ćwiczeniami może pomóc w zużyciu większej ilości tłuszczu zamiast węglowodanów na energię.

Podsumowanie

Przyjmowanie oleju MCT może przynieść wiele korzyści. Zawartość kwasów tłuszczowych może sprzyjać odchudzaniu poprzez zmniejszenie tkanki tłuszczowej, zwiększenie sytości i potencjalną poprawę środowiska jelitowego. MCT jest również doskonałym źródłem energii i może zwalczać rozwój bakterii, pomaga chronić serce , leczyć cukrzycę oraz pomóc złagodzić objawy innych chorób.

Co najważniejsze, pozyskiwany z kokosów olej kaprylowy, połączony z kannabinoidami, które rozpuszczają się w tłuszczach, powoduje zwiększenie ich biodostępności. Olej MCT powoduje stosunkowo szybkie uwalnianie kannabinoidów w porównaniu z innymi olejami, ponieważ olej MCT zawiera trójglicerydy o średniej długości łańcucha, które są bezpośrednio przekształcane w wątrobie w energię, czyli nasze ciało może spalić te tłuszcze i natychmiast użyć kannabinoidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *